PRO ŠKOLY
MŠ a 1. STUPEŇ
STAROČESKÉ LIDOVÉ TRADICE
DEVATERO POHÁDEK Karla Čapka
VELKÁ POLICEJNÍ POHÁDKA Karla Čapka
od 3 do 10 let) o záhadách z četnické stanice
z knížky Devatero pohádek Karla Čapka:
Strážníci ze staré Prahy zažívají neuvěřitelné příběhy. V uličkách Starého Města dodnes potkávají strašidla – skřítky, vodníky, rusalky i opravdové draky.
A právě o nich vám budou vyprávět. Například skřítkovi Padrholcovi z Karlova náměstí obsadí pelíšek veverka, Libeňský vodník schválně způsobuje povodně a rusalky ze Stromovky se rozprchnou po celé Praze. A to se ještě k tomu na Žižkově vylíhne z vejce sedmihlavý drak. Dovedete si představit, jak to vypadá, když se takový drak začne zlobit a chrlí oheň? Strážníkům nezbylo, než zavolat hasiče. Jenže z dalšího dračího vejce ve Vojtěšské ulici se vylíhne druhá saň a ta je naopak
tak hodná, že se jí ujme pan Trutina a stará se o ní jako o pejska. Co všechno se ale může stát, když máte rošťácké dráče nejraději na světě? Stane se z něj doopravdy princezna?
Jak to všechno opravdu bylo se dozvíte v naší pohádce s řadou dobrodružství a s krásnou češtinou.
Scénář podle předlohy Karla Čapka napsala Ludmila Razimová
VELKÁ POŠŤÁCKÁ POHÁDKA Karla Čapka
od 4 do 11 let) o krásách naší země
Listonoš, pan Kolbaba, načapal v noci na poště skřítky. Hráli karty s dopisy. Karetní hodnotu poznali podle toho, jestli byl dopis psaný z lásky, nebo z povinnosti. Pan Kolbaba našel psaníčko bez adresy a nemohl ho proto doručit. Skřítci vyčetli, že je od Frantíka pro Mařenku z velké lásky. Pan Kolbaba nechtěl, aby byla Mařenka smutná a vydal se ji hledat. Cestou projde celou naší zemí s řadou zajímavých, typicky českých míst. Např. Pardubicemi, kde se peče tradiční perník… Všude si s chutí zazpívá místní lidovou písničku. Nakonec Mařenku najde. Mařenka už se bála, že na ni Frantík dávno zapomněl. Když dostane psaníčko, celá se rozzáří a začne se konečně zase smát. Pan Kolbaba je šťastný, protože vidí, že se jeho dlouhé pátrání nakonec vyplatilo…
Představení vzniklo za finanční podpory Nadace Život Umělce
O NEPOSEDNÉ POMLÁZCE
od 4 do 11 let) o krásách naší země
Barborka nechce psát domácí úkol o velikonočních zvycích. Kouzlem se přenese o sto let zpátky právě v době Velikonoc. Spřátelí se se zatoulaným beránkem, který se o Velikém pátku promění v úžasné překvapení. V příběhu se před dětmi otevře prostý život na našem venkově před dlouhou dobou a den po dni poznávají starobylé lidové velikonoční rituály, které jsou zde zasazeny do souvislostí běžného života a přirozeně vysvětleny. Barborka nakonec váhá, jestli se má vrátit domů, nebo zůstat. Poradí jí děti z publika a podle nich uvidíme, jak celý příběh dopadne…
Představení vzniklo za podpory Středočeského kraje.
ANIČKA A MAŠKARY
od 6 do 14 let) rekonstrukce masopustního rituálu s příběhem
Pestrý děj příběhu přibližuje divákům staré lidové rituály, ve kterých se odráží život na našem venkově. Lidé si v zimě, kdy nešlo pracovat venku na poli, hledali zpestření života a příležitosti k veselému sousedskému setkání, na která přes léto nebyl čas. Dvě sestřičky hledají službu a najdou ji na statku u sedláka, který se právě chystá na oslavy masopustu. Při oslavách se sejde celá vesnice a nakonec tu obě děvčata zažijí dobrodružství a najdou i lásku. Masopustním rituálem se postavy v příběhu loučí s minulým rokem a připravují se na skromné zimní období. Proto je Masopust potřeba oslavit opravdu velkolepě. A oslavy uvidíte v přímém přenosu přímo před vašima očima…